Mobilmenu
Mobilmenu
Hem
Gäster/tidsbokning
Tävling
Klubben
Banan
Pro & Träning
Juniorverksamheten
Nyheter
Grupper och Företag
Golfrestaurangen
Kontakta oss
Samarbetspartners

Nyheter


2018-11-14

Rickard Larsson slutar

Styrelsen vill härmed informera om att vi idag gjort klart att avsluta vår Klubbchef/Pros tjänst på Herrljunga Golfklubb till följd av s k ekonomisk arbetsbrist. Precis som nämndes under det extrainkallade medlemsmötet med vikande medlemsantal och dessutom en sämre säsong kring greenfee så har den trend med negativa resultat som varit sista 8 åren fortsatt. Den satsning som varit de sista 2 åren med denna tjänst för att försöka öka intäkterna igen har heller inte fallit väl ut, och därför har man inte råd att ha kvar den.

Mer information kring detta sker på klubbens höstmöte 22/11.

Eventuella frågor kring detta hänvisas annars till Martin Fredriksson, Ordförande.

Rickard Larssons sista arbetsdag på klubben är den 9 januari 2019.

/Styrelsen Herrljunga GK
Arkivet.